
17 tammi HERKULLISET JA TERVEELLISET SNACKSIT!
Kaupallinen yhteistyö: Rosten Siemenrapeat & Indieplace
Terveellinen, tapas teemainen ilta ystävien kesken!
Mulla on tänäkin keväänä tavoitteena panostaa omaan hyvinvointiini ja tsekata hieman tarkemmin, mitä sinne suuhun tulee laitettua. Alkuvuosi on monille aikaa, kun rempataan taas kuntoon kokonaisuutta ja tehdään enemmän valintoja, jotka edistävät hyvinvointia. Vaikka itsekin kuulun näihin ihmisiin, en kuitenkaan ole koskaan itselleni ehdoton ja haluan myös nauttia näistäkin kuukausista ystävien tai perheen kesken ja syödä ruokaa, josta oikeasti nautin. Onneksi terveellisempi elämäntyyli ei suinkaan tarkoita kärsimystä tai kituuttamista, sillä terveellisiä herkkuja sekä reseptejä löytyy onneksi paljon. Elämästä nauttimisesta ei suinkaan tarvitse luopua, vaikka olisikin tarkempi ruokavaliosta.
Päätin tammikuun kunniaksi järjestää illan, jossa nautitaan herkullisia, mutta terveellisiä sekä ravintorikkaita Siemenrapeat-tuotteiden siemennäkkileipiä sekä siemenlastuja tapas-tyylisesti. Nam!
Jos olet joskus maistanut Siemenrapeat siemennäkkileipiä, niin tiedät miten järkyttävän hyviä ne ovat! Siemenrapeat-tuotteet ovat super herkullisia, kotimaisia ja erittäin ravintorikkaita terveystuotteita, jotka sopivat koko perheelle. Siemenrapeat-tuotteet sopivat osaksi tasapainoista ja monipuolista ruokavaliota sekä ovat loistavia lisiä ruokavalioon terveiden elämäntapojen edistämisen tueksi. Olen itse aivan hulluna siemennäkkileipiin ja syön niitä usein aamu- tai välipalana ja päälle laitan usein esimerkiksi hummusta, tomaattia ja basilikaa.
Siemennäkkileipiä on saatavilla kuusi herkullista makuvaihtoehtoa, joista kaksi on täysin gluteenittomia. Siemenlastut ovat herkullisia pikkupurtavia illanistujaisiin, leffailtoihin, välipalaksi, eväsretkelle jne. Nämä Siemenlastut olivat mulle täysin uusi tuttavuus ja niitä on saatavilla jopa neljä makuvaihtoehtoa, joista kolme on kaurapohjaisia ja yksi on maissipohjainen.
Mun ehdottomat lempparit ovat Kaura, Speltti & Merisuola, sekä Kaura & Chia-siemennäkkileipä, jonka ravintosisältöä on tutkittu laajasti. Kaura & Chia sisältää runsaasti tiamiinia, magnesiumia ja se on mm. hyvä raudan lähde.
Helpot ja herkulliset tapakset ja snacksit iltaan
Jos sullakin on joulun jäljiltä menossa pieni ruokaremontti ja tavoite syödä paremmin sekä voida hyvin, mutta kuitenkin nauttia, niin kannattaa napata tää resepti ja idea talteen!
Tein ite maailman parasta guacamolea, johon tarvitset:
3 avocadoa
2 valkosipulinkynttä
ruokalusikallinen crème fraîchea
tuoretta basilikaa n. 5-10 lehteä
suolaa
mustapippuria
1 lime puristettuna
tuoretta chiliä
ruokalusikallinen oliiviöljyä
Guacamolen laitoin kirsikkatomaattien sekä basilikan kanssa siemennäkkileipien päälle. Siemenlastut halusin tarjota tapasmaiseen tyyliin. Niiden täytteeksi laitoin pestoa, mozzarellaa sekä kirsikkatomaatteja. Ai että miten hyviä kaikki oli!
Arvonta!
Ootko sä jo maistanut näitä? Kerro postauksen kommenteissa, millaiselle Siemenrapeat-tuotteelle olisi mielestäsi kysyntää? Voit voittaa Siemenrapeat-tuotepaketin! Nam!
Linkki arvonnan sääntöihin: http://vlt.me/siemenrapeat_arvonta
Jess
Posted at 17:17h, 17 tammikuunJoitakin olen maistanut. Joku Spicy tai Hot maustetuille ois varmaan kysyntää vähän kuin nacho tyyppiset
R
Posted at 21:43h, 17 tammikuunNää Rostenin siemennäkkärit on ihan mun lemppareita! Ruohosipuli-hampunsiemen kombo kiinnostaisi…
Mini
Posted at 22:09h, 17 tammikuunOi rakastan siemennäkkäriä! Valkosipulinen versio olisi mieleeni. Ja jokin hyvä granola jugurtin kera ☺️
SAMP
Posted at 07:04h, 18 tammikuunEn lle vielä näitä näkkäreitä maistanutkaan, mutta kaikki siemeniä ja pähkinöitä sisältävät ovat kyllä lemppareitani, joten maistuisivat varmasti ☺️ Rosmariini-merisuola olisi hyvä kombo 👌🏻
Kukka
Posted at 12:47h, 18 tammikuunVielä en ole maistanut, mutta pitää ehdottomasti maistaa!
Yrttiselle siemennäkkärille olis kysyntää. Esim. Pellavansiemen-ruohosipuli -yhdistelmä!
mariem
Posted at 21:19h, 18 tammikuunKaurapohjaiset on aina herkullisia, korianteri toimii kuivattuna myös!
Minttu
Posted at 11:46h, 19 tammikuunValkosipuli-näkkäri ois ihana😍
Henna
Posted at 14:06h, 19 tammikuunChiliset näkkärit maistuisivat esim. avokadotahnan kanssa ☺️
Sari
Posted at 17:45h, 19 tammikuunNuo siemennäkkärit ovat ihan parhaita! Joku sourcream & onion – maku voisi olla hyvä🤔
Meri
Posted at 21:34h, 19 tammikuunValkosipuli-chili kelpaisi minulle ☺️
Saana
Posted at 07:57h, 20 tammikuunEn ole maistanut, mutta monesti tehny mieli kokeilla 🙂
Mindi
Posted at 10:31h, 20 tammikuunMaustetut, esim. makean chilin makuiset siemen rapeat ois nam!!
noora partanen
Posted at 14:28h, 20 tammikuunValkosipuli toimii aina ja kaikessa!
Anna
Posted at 20:48h, 20 tammikuunSellanen kaurainen siemen granola kuulostaisi hyvältä.
Jonna
Posted at 20:59h, 20 tammikuunNuo lastut kiinnostaa. Yrttimaut houkuttelee. Samoin tomaatti halloumi juusto.
Pauliina.K
Posted at 06:21h, 21 tammikuunNachoille tai maustetuille krutongeille! Jotain makua olen maistanut, mutta en kaikkia!
T
Posted at 18:18h, 21 tammikuunRuohosipuli- ja yrttimaustetut jutut on aina hyviä. Joku juustojuttu voisi olla myös hyvä, kunhan maistuisi oikealta juustolta eikä teolliselta oksennusjuustolta.
Mia
Posted at 19:47h, 23 tammikuunValkosipuli maustettu olisi hyvä
Annnnsku
Posted at 12:42h, 25 tammikuunKunnon valkosipulisiemennäkkäri!