13 kesä UNIIN TULEVA PESTOPASTA
Postaus on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Keijun kanssa
Moikka !
Musta on tullut viimeisen puolen vuoden aikana hullu pasta fani. Ehkä siksi, että se on usein nopea ja helppo tehdä, mutta erityisesti sen vuoksi, että se on vaan niin hyvää ! Tänään esittelen teille niin herkullisen pestopasta ohjeen, että se tulee jopa uniin saakka. Tehtiin eilen päivälliseksi pestopastaa ja yöllä heräsin siihen, että uneksin pastasta. Onneksi sitä jäi jäljelle, joten tiedän mitä tänäänkin syön… 😀 Pasta on hyvä ruoka aktiivisen päivän jälkeen; hiilihydraatteja ja hyviä rasvoja. Pastapäivinä kannattaa kuitenkin huolehtia, että proteiinia tulee muilla aterioilla tarpeeksi.
Tarkoitukseni oli kokeilla reseptiä uuden Keiju Rouhitut pähkinät – levitteen kanssa. Levite sopii leivän päälle ihan pelkästään sellaisenaan, sekä myös erinomaisesti ruuanlaittoon ja leivontaan, tuoden lisää makua ja rakennetta. Käytän pestopastaan usein cashewpähkinöitä sekä pinjansiemeniä, joten maapähkinästä sekä cashewpähkinästä valmistettu levite toimi hyvin peston valmistuksessa.
Pestopasta on ihan super nopea tehdä. Pesto kannattaa ehdottomasti tehdä itse, sillä senkään valmistamiseen ei mene kauaa ja on itse tehtynä miljoona kertaa parempaa. Pestossa voi käyttää basilikan lisäksi myös muita yrttejä, mutta itse tykkään pitää sen mahdollisimman simppelinä.
Pestokastike:
2 ruukkua basilikaa
40-50 g parmesaaniraastetta
2 tl Keiju Rouhitut pähkinät – levitettä
30g pinjansiemeniä
2 isoa valkosipulinkynttä (oon joskus laittanu jopa 3, ihan maun mukaan…)
1½ dl oliiviöljyä
Laita basilika, parmesaaniraaste, Keiju rouhitut pähkinät – levite, valkosipulinkynnet ja oliiviöljy kulhoon ja jauha hienoksi tahnaksi sauvasekoittimella.
Keitä pasta (mausta vesi suolalla), valuta ja sekoita joukkoon pestokastike. Raasta pinnalle parmesaanijuustoa. Koristele basilikanlehdellä ja tomaateilla.
Kylkeen vielä tuoretta leipää, johon Keiju rouhitut pähkinät – levite sopii päälle ihan sellaisenaan. Levite on maultaan todella hyvää ja tykkään siitä, että pähkinät ovat sen verran isoina, että ne tuoksuvat ja rouskuvat selvästi suussa.
Käyttämäni Keiju rouhitut pähkinät – levite on maidoton, laktoositon ja gluteeniton ja sopii myös vegaaniruokavalioon. Se on lisäksi valmistettu Suomessa, Raisiossa sijaitsevassa suomen ainoassa margariinitehtaassa. Vegaanisuus ja kotimaisuus on itselleni aina valintoja tehdessä plussaa.
Levite sisältää rapeita, rouhittuja pähkinöitä (maapähkinää että cashewpähkinää, jotka ovat hyvä pehmeän rasvan sekä proteiinin lähde), paahdettuja auringonkukansiemeniä sekä luonnon omaa rypsiöljyä.
Arvonta!
Haluaisin kuulla teiltä, miten sä käyttäisit Keiju rouhitut pähkinät – levitettä? Leipoisitko, kokeilisitko ruokareseptiä vai ihan sellaisenaan leivän päälle?
Vastaajien kesken arvon voittajalle 2kpl leffalippuja, jotka ovat ihana piristys Suomen kesän sateisiin päiviin. Arvonta on voimassa 21.6 saajja ja tarkemmat säännöt löydät täältä: http://vlt.me/.2tq5v
Minttu-Maaria
Posted at 20:09h, 13 kesäkuunHaluisin eka maistaa ihan sellaisenaan leivän päällä, kun mulle ennestään tuntematon tuote 🙂
Mariem
Posted at 20:14h, 13 kesäkuunTuoreen leivän päälle, suolaisiin pannukakkuihin, puuroon, salaatinkastikkeen tekoon, ihan kaikkeen 😃
Marja
Posted at 22:10h, 13 kesäkuunKokeilisin makean tai suolaisen piirakan leivonnassa tai sämpylöiden ainesosana. Myös tuo pestoresepti kuulostaa kokeilemisen arvoiselta.
Sanna
Posted at 22:28h, 13 kesäkuunSellaisenaan leivän päälle😍
Rose
Posted at 22:42h, 13 kesäkuunIhan leivän päälle menisi täälläkin. 🙂
Meeri
Posted at 08:36h, 14 kesäkuunKokeilisin erilaisiin pastoihin tai suolaiseen piirakkaan 🙂
Kukka
Posted at 10:16h, 14 kesäkuunEnsin laittaisin leivän päälle ja myöhemmin kokeilisin ruoanlaittoon ja leivontaan.
Tuo sun pasta näyttää mielettömän hyvälle!
Veera
Posted at 10:56h, 14 kesäkuunHaluisin kokeilla leivän päällä. 🙂
T
Posted at 18:00h, 14 kesäkuunOlen juuri ajatellut ostaa tuota, ihan vaan leivän päälle. Varmaan hyvää vaihtelua perus voille ja hummukselle.
Riina
Posted at 08:54h, 15 kesäkuunTätä reseptiä on pakko testata ja leivän päällä ihan parasta sellaisenaan 😍
Tarja Huttunen
Posted at 12:09h, 16 kesäkuunTuoreen vaalean leivän päälle 🙂 Herkullinen resepti!