COZY PICNIC OLOHUONEEN LATTIALLA

[mittaustagi]
Kaupallinen yhteistyö: Carr’s

Mä myönnän, olen oppinut vasta hetki sitten nauttimaan suolakeksi-juustolautanen-hyvä viini –yhdistelmästä. Tai paremmin sanottuna olen pitänyt niistä kyllä alusta saakka, mutta en ole ensimmäisenä ajatellut esimerkiksi erilaisia juustoja, kun olen miettinyt kivoja illanvietto snackseja tai tarjoulua. Erityisesti erilaisten juustojen maistaminen ja niiden fiilistely on tullut viimeisten vuosien mukana, sillä olen aina ollut henkeen ja vereen fetatyttöjä ja pysytellyt turvallisesti vain siinä.

Nyt niistä on tullut yhtiä lemppari herkkuja tai jälkkäreitä. Tänä vuonna tuntuu, että on tullut maisteltua ja herkuteltua hyviä juustoja, keksejä ja hedelmiä vähän liiankin usein, hah!

Väsäilin lauantaina alkuillasta meidän olohuoneen lattialle pienen picnicin. Se oli jotenkin todella cozy ja rento idea perinteisen pöydän ääressä istumisen sijaan. Oli ihanaa nojailla seiniin, kuunnella musiikkia ja keskustella. Sekä tietenkin herkutella. Jlo oli myös mielissään, kun pääsi chillailemaan mukaan lattialle. Hän kyllä käytti tilanteen myös kerjäämisen kannalta hyväkseen. 😀 Siinä sitä chillattiin samalla, kun kaksi nappisilmää tuijotti herkeämättä minua ja tarjoiluja.

Tarjoilussa käytin Carr’sin voileipäkeksejä, jotka sopivat täydellisesti erilaisten juustotarjottavien sekä hillojen kanssa. Kekseistä löytyy ihania makuja, suolaisempia ja miedompia. Valikoimasta löytyy varmasti kaikille omat lempparit.

Tarjoilu on yllättävän nopeaa ja helppoa väsätä, eikä siksi vaadi mitään sen kummosempia taitoja tai aikaa. Itse rakastan erilaisia hedelmiä, kuten päärynää, omenaa, viinirypäleitä, ehkä mansikoita ja kirsikoita. Lisäksi pidän huolta, että kattauksesta löytyy myös jotain suolaista, kuten oliiveja ja cocktailkurkkuja. Juustoihin pyydän usein apua myyjiltä ja joskus niitä pääsee maistelemaan etukäteen. Lopuksi lisään fiiliksen mukaan usein pähkinöitä ja joskus myös tummaa suklaata. Erilaisten keksien ja juustojen päälle suosittelen myös ostamaan erilaisia hilloja ja tahnoja.

 

LUKIJA KILPAILU

Istuttiin varmaan kaksi tuntia lattialla ja tuhottiin pikkuhiljaa herkkuja. Yksi asia, mitä olisin voinut lisätä tunnelman kannalta, ovat kynttilät. Erityisesti syksyn tullen juustolautaset ovat varmasti yks parhaimpia ideoita tarjoiltavaksi pimeneviin iltoihin, ehdottomasti niiden kynttilöiden tunnelmassa. 

Kommentoi ja kerro, onko Carr’sin keksit sulle tuttuja ja jos ei, niin aijotko tutustua? kommentoineiden kesken arvotaan Carr’s herkkukori! Arvonta päättyy 26.8 ja löydät tarkemmat säännöt TÄÄLTÄ.

Ps. Muistathan, että Valviran ohjeistuksen mukaan alkoholia ei saa kommentoida. 🙂


22 Comments
  • Melina
    Posted at 18:03h, 19 elokuun Vastaa

    On tuttuja 😍

  • Emilia
    Posted at 18:15h, 19 elokuun Vastaa

    Ei ole ennestään tuttuja

  • mariem
    Posted at 21:34h, 19 elokuun Vastaa

    Ei oo tuttuja, mutta vaikuttavatpas herkullisilta!

  • Tiia
    Posted at 23:04h, 19 elokuun Vastaa

    Juustohetki ei ole mitään ilman carr’sin vesikeksejä, ihan parhaita!

  • Saana Knuutinen
    Posted at 23:15h, 19 elokuun Vastaa

    En ole maistanut, mutta nyt tekis kyllä mieli maistaa 😜

  • Sofia
    Posted at 09:25h, 20 elokuun Vastaa

    Ei oo tullu maistettua mutta ois kyllä ihanat tarjoiltavat seuraavaan tyttöjen iltaan😍

  • Eve_
    Posted at 14:08h, 20 elokuun Vastaa

    Ei ole tuttuja, mutta näyttää superhyvältä! Haluaisin ehdottomasti päästä maistelemaan😍

  • Tupu
    Posted at 15:05h, 20 elokuun Vastaa

    Tuttuja on, ovat mielestäni parhaita juustojen kanssa!

  • A
    Posted at 15:55h, 20 elokuun Vastaa

    Eivät ole ennestään tuttuja, mutta postaus sai innostumaan ja aionkin kokeilla 🙂

  • A
    Posted at 15:56h, 20 elokuun Vastaa

    Eivät ole ennestään tuttuja, mutta ehdottomasti lähtee testiin 🙂

  • Tiia
    Posted at 18:33h, 20 elokuun Vastaa

    Osa on tuttuja, voisin ehdottomasti tutustua lisää 😍

  • anna s.
    Posted at 20:20h, 20 elokuun Vastaa

    En ole aikaisemmin maistanut, mutta täytyy ehdottomasti maistaa. Kiva kun tulee tällaisia uutuuksia, sillä mielestäni juustokeksihyllyissä on aika pieni valikoima 🙂

  • Titta
    Posted at 00:37h, 21 elokuun Vastaa

    Ei ole tuttuja, yleensä juustojen kanssa tulee valittua tuc suolakeksejä, mutta ensi kerralla taidan kokeilla näitä. Nyt tulikin innostus yllättää poikaystävä juustoillalla.

  • Pauliina.K
    Posted at 20:55h, 21 elokuun Vastaa

    Eivät ole tuttuja, mutta aion kyllä tutustua!

  • Maarit
    Posted at 02:54h, 22 elokuun Vastaa

    Tuttuja on, parempia kuin normit suolakeksit juustojen kaa.

  • Sade
    Posted at 13:29h, 23 elokuun Vastaa

    Ovat tuttuja, itseasiassa ainoita keksejä joita juustojen kanssa syön. Table Waterit ja ihan perus cream crackersit tarttuu useimmiten mukaan 🙂

  • minttu47
    Posted at 21:57h, 24 elokuun Vastaa

    Ovat tuttuja ja kovasti tykkään.

  • Hiisukas
    Posted at 23:57h, 24 elokuun Vastaa

    Olen joskus maistanut Table Water:a, hyviä olivat. Vaikkapa teen kanssa maistuisivat.

  • Sari
    Posted at 20:05h, 25 elokuun Vastaa

    Tuttuja ovat, juustojen seuraksi tulee silloin tällöin ostettua. Tykkään kovasti! 🙂

  • kukka
    Posted at 00:53h, 26 elokuun Vastaa

    Joo, tuttuja ovat. Niitä tavallisia versioita välillä syön. Ois kyllä kiva maistaa muitakin makuja.

    Ihanan näköiset kattaukset!

  • Jenna
    Posted at 10:40h, 26 elokuun Vastaa

    Etenkin carrsin vesikeksejä tulee usein ostettua! 🙂

  • hilkka
    Posted at 14:18h, 26 elokuun Vastaa

    Eilen prismassa käydessä bongasin nämä juustokeksihyllystä. Täytyy kyllä ehdottomasti maistaa 🙂

Post A Comment